Civilizace je nová noční terénní šifrovací hra, která se konala v Praze. Trosky se zúčastnily ve složení Romana, Romča, Terezka, Bára a Míša.






Zpět

Zpět na hlavní stránku

Civilizace
3. - 4. 5. 2014



Celkem se přihlásilo 189 účastníků ve 43 týmech, 4 týmy na start nedorazily. Do cíle nakonec dorazilo 16 týmů. My skončily na 14. místě, protože do cíle jsme s časovou rezervou došly. Hra byla určena pro začátečníky a mírně pokročilé týmy, ale zadání min. dvoustupňových šifer tomu rozhodně neodpovídalo. U většiny šifer jsme si musely vzít nápovědu, která nás buď utvrdila, že jdeme správným směrem nebo nás nakopla k dalšímu řešení nebo nám k ničemu nebyla, protože, co nám řekla, jsme věděly, a na další stupeň jsme už nepřišly. Nebo naopak jsme věděly, jak řešit, ale chyběl nám ten správný nápad, jak to interpretovat. Na začátečnickou šifrovačku byly šifry rozhodně překombinované. Z devíti šifer jsme daly jen dvě bez nápovědy, tři s nápovědou a na čtyři jsme si musely vzít řešení. Ale i tak se nám hra líbila a šifry byly rozhodně zajímavé a většinou i unikátní. Trasa vedla většinou známými místy, z části se dalo využít MHD, pouze delší přesun byl přes Krčský les.

START

Startovní aktivita probíhala v parku mezi ulicemi Solidarity a V Olšinách. V rozích parku byla rozmístěna čtyři surovinová stanoviště a uprostřed byl obchod se surovinami a zdržoval se tu i cestovatel, který předával za získané suroviny a peníze nápovědu. Týmy do startovní obálky dostaly licenci obchodníka, která umožňovala nákup a výměnu surovin a náhodně jednu surovinu. Během hry bylo možno v obchodě libovolně měnit peníze, dřevo, vodu, jídlo a kamení dle aktuálního kurzu a kupovat lano, kuši, bibli, pochodeň nebo rum. Za lano u cestovatele získaly Černého Petra, za bibli 30 bonusových minut. Zbylé 3 věci bylo možno vyměnit za kartičky s lokací 1. stanoviště. Kartičky nebylo nutné nasbírat všechny, ale nikdo předem nevěděl, co za co dostane.

Startovní činnosti jsme se zhostily celkem rychle a pobíhaly od jednoho rohu k druhému, ale výsledná nápověda nám nějak nepomohla. Nepřišly jsme na to, že v Praze je i Pražská ulice, takže jsme si musely říci o řešení a ze startu vyrážely jako jedny z posledních. Na další stanoviště jsme to vzaly trochu oklikou, tak překvapilo, kolik týmů po náš ještě přišlo.

Šifra 1
ulice Pražská, pěší most přes železniční trať



Řešením této šifry bylo všimnout si, že po obvodu jsou číslice v rozsahu 1 až 9, což navádí na mobilní klávesnici. Poté stačilo spojovat číslice přes střed, na což naváděla střelka spojující počáteční tučně zvýrazněnou číslici a její protějšek. Jednotlivé části výsledku měly jen opačné pořadí, která číslice znamená klávesu. Toto bylo ale dobře zřejmé z obou začátků, protože tam vzhledem k číslům nebyla jiná možnost, jak pokračovat.

Šifra 2
ulice K Horkám, JZ roh hřbitova



Cílem bylo všimnout si prvně toho, že všechna čísla jsou druhé mocniny. Po odmocnění zůstala pouze čísla v rozmezí 1 až 12, což navádí na věci s daným počtem (měsíce, ciferník). Jednotlivé skupinky představovaly čáry spojující místa na ciferníku, které přímo vykreslovaly jednotlivá písmena. Nápovědou také mohl být fakt, že některé skupinky obsahují stejné čísla, jen zrcadlově přeskládané.

Šifra 3
Milíčovský rybník, východní hráz



V první části bylo cílem všimnout si, že některé dvojice křížků jsou vzdálené přesně na délku zápalky, kterou týmy dostaly ve startovní obálce. Poté šlo jednoznačně vytvořit trojice spojených křížků tak, že každá z nich začínala a obsahovala právě jedno hlavní město. Dvojice čar nebyly náhodné a představovaly semaforovou abecedu, takže vznikla písmena. Zbýval druhý krok, seřazení písmen podle abecedního pořadí států a vzniklo řešení.

Šifra 4
rybník Šmejkal, severní břeh



Cílem u této šifry bylo všimnout si, že každá strana každé kartičky je rozdělena na 4 dílky a že rozdělení je prováděné čarami 2 různých délek. Rozstříhání v tomto případě mohlo uškodit, protože kartičky nebylo potřeba otáčet. Stačilo poskládat kartičky k sobě s ohledem na délku a pozici čar na hranách. Startovní kartička byla viditelně odlišená tím, že byla širší a měla na počátku jakoby obě strany nulté hrany. Poskládané kartičky poté stačilo projít a čáry nahradit písmeny za použitím morseovky.

Šifra 5
Kunratický les, zřícenina Nový Hrádek, nový most



U této šifry bylo klíčem všimnout si podobnosti s mapou. Po bližším zkoumání si měly týmy všimnout kruhového objezdu mezi ulicemi Ryšavého a U Kunratického lesa, který odpovídal směru od hradu. Správným postupem bylo změření vzdálenosti mezi známými místy, hradem a kruhovým objezdem, a dopočítání zbylých bodů na mapě pomocí vzdálenosti a úhlu. Zbylé body představovaly altány na křižovatkách cest, studánku a dětské hřiště v severní části Kunratického lesa. Na těchto místech byly vždy nalepené cedulky s logem hry a číslem různé velikosti fontu. Jednotlivá čísla byla druhé mocniny písmenek, takže stačilo stanoviště projít.

Bonus
Šifra se vztahovala ke třem informačním tabulím v blízkém okolí stanoviště.
1415 – správně bylo 1412 (tabule 3)
1962 – správně bylo 1952 (tabule 1)
1792 – správně bylo 1790 (tabule 1)
1422 – správně bylo 1412 (tabule 1)
1880 – správně bylo 1881 (tabule 1)
1933 – správně bylo 1934 (tabule 1)
1939 – správně bylo 1929 (tabule 2)
1429 – správně bylo 1419 (tabule 3)
Datum vyšlo 25. 01. 1421, kdy došlo k dobytí hradu – po těžkém poškození hradebních ochozů se posádka musela vzdát vojsku Pražanů.

Šifra 6
Zámek Krč, červená budova trafostanice naproti dětského hřiště



Po prvním ohledání zdánlivé osmisměrky si týmy měly všimnout slov SUDA, LICHA v pravém dolním rohu, směrem zprava doleva. Ta naváděla na řešení nahradit písmena čísly, a pokračovat podle sudosti/lichosti. Druhým krokem bylo rozdělit mřížku do bloků 2x3 a aplikovat Braillovu abecedu, potom už přímo vyšlo řešení.

Šifra 7
ulice Herálecká, hřiště



Po ohledání šifry si měly týmy všimnout dvou věcí. Jednak každá věta obsahovala právě jeden název s velkým počátečním písmenem. Složením těchto vznikla nápověda TAKTO TO NEPUJDE, SLEDUJ KUDY JEDE. Nápověda naváděla na linky MHD, v mapách vzadu jsou linky tramvají a autobusů. Mapa byla u této šifry nutnou podmínkou pro řešení, protože některé linky již nejsou aktuální. Druhá věc byla čísla, každá věta obsahovala právě jedno číslo zapsané číslicemi a jedno zapsané slovně. Řešením bylo najít tramvaj s číslem zapsaným číslicemi a vzít zastávku v pořadí čísla zapsaného slovně, z této zastávky první písmeno. Protože v mapě neexistuje zastávka začínající na Y, je toto písmeno vloženo na konci prvního odstavce. Modře jsou zvýrazněna první písmena názvů, červeně a zeleně poté dvojice tramvaj – zastávka. Ze zastávky se vždy bralo první písmeno z prvního slova názvu, předložky se přeskakovaly.

Šifra 8
cesta 100 metrů na západ od ulice Na Dobešce u Branických skal



Asi nejtěžší šifra celé hry, protože bylo třeba řešení rozdělit na dva na sobě závislé kroky. V prvním kroku bylo nutné si všimnout, že obrázky představují chemické prvky, které jsou navíc rozděleny do 3 skupin pomocí vodorovných čar. Následně měly týmy tyto prvky ve skupinách seřadit podle jejich atomového čísla. Po seřazení vzniká přímo první část řešení. Druhá část řešení spočívala ve využití značek aut. Bylo nutné využít pořadí obrázků ve skupinách a vzít vždy tolikáté písmeno názvu auta, kolikátý byl obrázek ve své skupině.

Šifra 9
louka jižně od vlakové stanice Praha–Hlubočepy



Poslední, grafická šifra, u které bylo klíčové všimnout si, že použité barvy jsou barvy duhy z šifrovacích pomůcek, a že je jich právě 7. Poté stačilo barvy duhy očíslovat zleva od 0 do 6 a použít v šifře. Nedělené čtverce reprezentovaly jednociferná čísla, dělené potom dvouciferná. Další nápovědou mohly být barevně stejné čtverce, které naváděly na myšlenku, že se jedná o stejná písmena. Po očíslování bylo nutné převést čísla ze sedmičkové na normální desítkovou soustavu, vzhledem k rozsahu čísel nebyl problém si vše rozepsat a převést ručně. Čísla poté již přímo můžeme převést na písmena.

Cíl
Na Placích, hřiště
Cíl se nacházel v zahradní restauraci, kde jsme se mohly občerstvit a dostaly jsme ještě závěrečný úkol sestavit z názvů šifer příběh či báseň. Pak už následovala cesta domů a tam jsme po náročně strávených 16 hodinách zalezly do postele a spaly a spaly.

HLEDÁNÍ POKLADU
Hodně moc jsme pracovaly
penízky si vydělaly
hodně vody nanosily
a koníka ušetřily.

Díky tomu jsme most našly
i když jsme si trochu zašly
hřbitov jsme našly bez nesnází
a pak skončily na pěkné hrázi.

Další rybník byla hračka
avšak nikde žádná značka
ke zřícenině nebyla snadná procházka
neunikla nám žádná otázka.

K zámku jsme si pospíšily
potom hřiště objevily
výstupu na skály jsme se bály
vzaly jsme to k nim hodně zdáli.

Vlak byla poslední zastávka před cílem
zvládly jsme to, tak se napijem.

Zapsala Romana